Carlstad Cougars – Muppe Leafs

Korpen Stockholm, division 1
Carlstad Cougars–Muppe Leafs 2-5 (1-1, 0-3, 1-1)

Matchhändelser
1-0 Adam Vikström (Adrian Häggvik)
2-5 Adrian Häggvik (Joel Säterberg

Laget: Adam Vikström, Johan Tell, Adrian Häggvik, Kim Hättander, David Snårelid, Leo Plöen, Hampus Lindberg, Mikael Windh, Henrik Nordh, Olle Hallberg, Joel Säterberg.

Ohms lag – Carlstad Cougars

Korpen Stockholm, division 1
Ohms lag–Carlstad Cougars 7-3 (0-0, 4-0, 3-3)

5-1 Mikael Windh (Henrik Nordh)
5-2 Mikael Windh (Hampus Lindberg)
5-3 Leo Plöen (David Snårelid)
Utvisning Mikael Windh, 2 min

Laget: Adrian Häggvik, David Snårelid, Hampus Lindberg , Henrik Nordh, Joakim Gustafsson, Joel Säterberg, Kenneth Li, Leo Plöen , Mikael Windh , Olle Hallberg , Victor Johansson.

Fellows – Carlstad Cougars

Korpen Stockholm, division 1
Fellows–Carlstad Cougars 8-0 (0-0, 3-0, 5-0)

Laget: Adrian Häggvik, David Snårelid, Hampus Lindberg , Henrik Nordh, Joakim Gustafsson, Kenneth Li, Leo Plöen , Mikael Windh , Olle Hallberg , Victor Johansson.

Bada Bing! – Carlstad Cougars

Korpen Stockholm, division 1
Bada Bing!–Carlstad Cougars 2-6 (2-1, 0-2, 0-2)

Matchhändelser
2-1 Henrik Nordh (Joel Säterberg)
2-2 Joel Säterberg (Henrik Nordh)
2-3 Hampus Lindberg (David Snårelid)
2-4 Henrik Nordh (Joel Säterberg)
2-5 Victor Johansson
2-6 Olle Hallberg (Mikael Windh)
Utvisning Leo Plöen, 2 min

Laget: Adrian Häggvik, David Snårelid, Hampus Lindberg , Henrik Nordh, Joel Säterberg , Kenneth Li , Kim Hättander, Leo Plöen , Mikael Windh , Olle Hallberg , Victor Johansson.

Carlstad Cougars – Boga BK

Korpen Stockholm, division 1
Carlstad Cougars–Boga BK 6-3 (0-1, 4-0, 2-2)

Matchhändelser
1-1 Mikael Windh (Joel Säterberg)
2-1 Hannes Nilsson (Olle Hallberg)
3-1 Joel Säterberg (Victor Johansson)
4-1 Olle Hallberg (Hannes Nilsson)
5-2 Mikael Windh
6-2 Olle Hallberg (David Snårelid)

Laget: Adrian Häggvik, David Snårelid, Hampus Lindberg, Hannes Nilsson, Joel Säterberg, Kenneth Li, Kim Hättander, Leo Plöen, Mikael Windh, Olle Hallberg, Victor Johansson.

LundaEkonomerna IBK Ungdom – Carlstad Cougars

Korpen Stockholm, division 1
LundaEkonomerna IBK Ungdom–Carlstad Cougars 2-3 (0-0, 1-3, 1-0)

Matchhändelser
1-1 Olle Hallberg (Mikael Windh)
1-2 August (Bernt)
1-3 Joel Säterberg

Laget: Hampus Lindberg, Joakim Gustafsson, Joel Säterberg, Kenneth Li, Mikael Windh, Olle Hallberg, Victor Johansson, August, Bernt, Svedja.

Muppe Leafs – Carlstad Cougars

Korpen Stockholm, division 1
Muppe Leafs–Carlstad Cougars 4-2 (2-0, 0-2, 2-0)

Matchhändelser
2-1 Olle Hallberg (Hampus Lindberg)
2-2 Erik Björklund (Adrian Häggvik)
Utvisning Leo Plöen, 2 min
Utvisning Mikael Windh, 2 min

Laget: Adrian Häggvik, David Snårelid, Erik Björklund, Hampus Lindberg, Joakim Gustafsson, Joel Säterberg, Johan Tell, Kenneth Li, Leo Plöen, Mikael Windh, Olle Hallberg.

Carlstad Cougars – Ohms lag

Korpen Stockholm, division 1
Carlstad Cougars–Ohms lag 5-3 (1-1, 1-1, 3-1)

Matchhändelser
1-1 Olle Hallberg (Leo Plöen)
2-2 Victor Johansson (Henrik Nordh)
3-2 Henrik Nordh (Mikael Windh)
4-2 Adrian Häggvik (Mikael Windh)
5-3 Henrik Nordh (Mikael Windh)

Laget: Adrian Häggvik, David Snårelid, Hampus Lindberg, Henrik Nordh, Joakim Gustafsson, Leo Plöen, Mikael Windh, Olle Hallberg, Victor Johansson.

Carlstad Cougars – Fellows

Korpen Stockholm, division 1
Carlstad Cougars–Fellows 1-3 (0-2, 0-0, 1-1)

Matchhändelser
1-2 Adrian Häggvik (Mikael Windh)

Laget: Adrian Häggvik, Johan Tell, David Snårelid, Kim Hättander, Fredrik Eliasson, Mikael Windh, Hampus Lindberg, Olle Hallberg, Joel Säterberg, Victor Johansson.

Statistik augusti 2017 – maj 2025

Carlstad Cougars har hittills spelat 153 matcher sedan återstarten i augusti 2017. Matcherna inkluderar Korpen Stockholm (serier och slutspel), Copa del Lisch 2019, Korpen Stockholm cup 2019 och Sweden Floorball Cup 2023.

NamnMatcherMålAssistPoäng
Olle Hallberg1449453147
David Snårelid1115561116
Fredrik Eliasson806348111
Johan Tell103572885
Patrik Larsson42443579
Erik Björklund50353772
Hannes Nilsson50343670
Leo Plöen121322052
Joel Säterberg44322052
Kenneth Li120133447
Björn Clausen54251944
Oskar Eklind16121527
Carl-Michael Verner73111627
Patric Johansson1520525
Adam Vikström5917724
Adrian Häggvik5213821
Rasmus Kraft1091019
Anton Clausen5141115
Gustav Nilsson118513
Axel Lindh326713
Andreas Eklund226612
Hampus Lindberg224711
Felix Johansson143710
Paul Lindqvist31279
Joakim Gustafsson132358
Alexander Jacobsson7437
Adam Jansson8156
Samuel Hemmilä31123
Sixten Thorén19123
Hannes Brage11123
Mikael Windh2123
Olof Sylvén39033
Daniel Larsson14033
Daniel Tano2202
Michael Andersson10112
Joakim Södergård2112
Andreas Rydberg2112
Petter Georgsson7022
Victor Aronsson Elffors3022
Nikola Kocev5101
Adam B6011
Emil Arvidsson1011
Victor Johansson1011
Kim Hättander1011
David Sindemark5000
Jonas Höglund4000
Jonathan Haag4000
Rikard Behring1000
Thommy Modig1000
Leo Skogfält1000
Alexander Andersson1000